O roli pszczół w środowisku, ich pożyteczności i ochronie warto mówić wiele. Popularyzacja wiedzy na temat życia pszczół jest niezwykle istotna. Wszak od nich zależy tak wiele! Dlatego przez ostatnie tygodnie grono pedagogiczne Niepublicznego Przedszkola Baby Planet w Sosnowcu zapoznawało przedszkolaki z życiem pożytecznych pszczół i zachęcało dzieci do szerzenia wiedzy na ich temat wśród rodziców, przyjaciół, studentów a także podopiecznych Domu Seniora w Sosnowcu.

Inspiracja…

Niepubliczne Przedszkole Baby Planet przystąpiło do konkursu „Pszczółka Flora” w ramach  Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ALE PRZEDSZKOLE! Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat znaczenia pszczół w przyrodzie i ich ochrony. I choć do rozstrzygnięcia konkursu jeszcze daleko, my już teraz jesteśmy dumni z działań, których się podjęliśmy a przede wszystkich efektów – wiedzy na temat pszczelich przyjaciół, które nasze przedszkolaki posiadły.

Przedstawienie teatralne pt. „Pszczółka Flora”

W naszym przedszkolu 18 października odbyło się przedstawienie teatralne (pobierz: scenariusz), podczas którego przedszkolaki przeniosły się do świata Pszczółki Flory. W inscenizacji główne role odegrały osoby dorosłe – Pani Barbara Kalisch – „pszczelarz”, reprezentująca Koło Pszczelarzy w Zawierciu (babcia naszego przedszkolaka) oraz Pani Kamila Banasik – „pszczółka Flora” i Pan Sebastian Rękawek – „rolnik” i „lekarz weterynarz” (rodzice naszego przedszkolaka). Na dzieci i ich rodziców, zaproszonych do przedszkola, czekała moc atrakcji i zabawy, podczas których przenieśliśmy się do świata pszczółki Flory. To ona zapoznała ona nas ze swoim życiem, mówiła o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na pszczoły we współczesnym świecie. Radziła, w jaki sposób możemy je chronić.

Na przedstawienie teatralne do przedszkola poza dziećmi i rodzicami przybyli także zaproszeni gości – przedstawiciele ze Stowarzyszenia Pszczelarzy w Sosnowcu.

W trakcie spotkania w przedszkolu odbył się również kiermasz, podczas którego goście mogli zaopatrzyć się w miód oraz inne produkty pszczelarskie z Gospodarstwa Pasiecznego „Mazur” Pana Zbigniewa Mazura. Po przedstawieniu teatralnym pt. „Pszczółka Flora” dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w warsztatach artystycznych, podczas których tworzyły prace plastyczne tematycznie związane z pszczołami. Dzieła naszych artystów zostały zebrane a następnie wręczone seniorom z Domu Seniora w Sosnowcu.

Wycieczka przedszkolna do pasieki

O życiu pszczół i ich pożyteczności warto mówić. Są jednak miejsca, w których pszczoły można obserwować. Dlatego dyrekcja Niepublicznego Przedszkola Baby Planet zorganizowała dla przedszkolaków wycieczkę do Pasieki Pana Dawida Wyleciał w Zawierciu. Podczas spotkania z pszczelarzem dzieci miały okazję zobaczyć prawdziwą pasiekę, składającą się z kilkudziesięciu uli. Zobaczyły prawdziwą pszczołę z bliska, którą pokazał im właściciel pasieki. Przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca pszczelarza, zwiedziły pracownię pszczelarską, poznały wszystkie akcesoria służące do wydobycia miodu z uli. Dzieci przymierzyły także kombinezon pszczelarski, dzięki czemu mogły z bliska zobaczyć życie pszczół. Oto, czego dowiedziały się od pszczelarza:

Miód, który produkują pszczoły jest jednym z najcenniejszych i niezastąpionych produktów odżywczych i leczniczych, które dostarcza nam matka natura. Od zarania dziejów był znany we wszystkich kulturach. Pszczelarz prowadzi pasiekę, wykonuje prace związane z prowadzeniem produkcji roślinnej i zwierzęcej, prowadzi sprzedaż produktów pszczelniczych. Prowadzenie pasieki to praca sezonowa. Pracy jest na ok 2- 2,5 miesiąca. Pszczelarz dobrze jak ma ogródek pasieczny. Musi też posiadać odpowiednie urządzenia do odwirowywania miodu. Nie jest to łatwy zawód- wymaga ukończenia wielu szkół, nauki i doświadczenia.
Pasieka powinna być zlokalizowana tak, by warunki nie zakłócały spokoju pszczół. Pszczoły trzy są w ulach. Wewnątrz ula umieszczone są ramki w które wbudowane są pszczele plastry. Praca w ulu trwa nieprzerwanie dzień i noc. W ciągu dnia jeśli pogoda sprzyja pszczoły noszą nektar i pyłek do ula a w nocy odparowują wodę z nektaru przetwarzając go na miód. Na zimę pszczoły nie usypiają tylko skupiają się w ciasne grono, przytulając się do siebie i utrzymują w tym kłębie cały czas temperaturę powyżej 20 stopni. Zimą pszczelarz karmi pszczoły produktami zastępczymi, jest to syrop cukrowy.

Pszczoły nie są groźne, a ich miejsce nie musi być tylko na terenach wiejskich. Świetnie odnajdują się też w mieście. Będą produkowały miód który wcale nie musi być gorszy od wiejskiego, ponieważ w mieście kwitnie więcej gatunków roślin nektarodajnych.

Prace związane z pozyskiwaniem miodu należy wykonywać w specjalnie wyposażonej pracowni. Tam z plastrów zostaje dokładnie usunięty wosk. Następnie zostają umieszczone w miodarce, podczas wirowania dochodzi do odcedzenia miodu. Wtedy przystępuje się do jego porcjowania.

Spotkanie dzieci z seniorami

Nasze przedszkole postanowiło rozpocząć współpracę z Domem Seniora w Sosnowcu. W związku z tym dzieci wybrały się w odwiedziny do seniorów. Towarzyszył im gość specjalny – Pani reprezentująca Stowarzyszenie Pszczelarzy w Sosnowcu. Podczas spotkania podopieczni przedszkola Baby Planet pochwalili się seniorom zdobytą już wiedzą na temat życia pszczół, ich zwyczajów, miejsca zamieszkania i szczególną rolą, jaką pełnią w życiu człowieka. Wspólnie zastanowili się, jakie zagrożenia czyhają na te niewielkie owady we współczesnym świecie i czy można temu niebezpieczeństwu zapobiec. Dyskusja przebiegała bardzo żwawo. Dzieci zaśpiewały seniorom piosenkę „Ratuj pszczoły z Baby Planet”, wręczyły prace plastyczne wykonane wraz z rodzicami i papierowe kwiaty przygotowane na tę okazją. Członkini stowarzyszenia wręczyła na ręce kierowniczki Domu Seniora naturalny miód dla mieszkańców, aby umilił im nadchodzące chłodne wieczory i służył jako naturalny lek dla polepszenia zdrowia.

Zbuduję dom pszczołom

Dzieci w ramach edukacji przedszkolnej uczestniczyły w zajęciach, podczas których, budując z klocków Lego Duplo, wykorzystały zdobyta dotychczas wiedzę o pszczołach. Następnie wykonały sałatkę owocową. Sprawdź: jak przebiegły zajęcia (pobierz scenariusz):

Debata PRZEDSZKOLAKI VS STUDENCI WYŻSZEJ SZKOŁY HUMANITAS

Choć to dorośli są drogowskazem dla dzieci, to jednak czasami dzieci naprawdę wiele są w stanie nauczyć dorosłych. Przekonaliśmy się o tym, podczas debaty, którą Niepubliczne Przedszkole Baby Planet zorganizowało wraz Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu.

Celem debaty była konfrontacja wiedzy przedszkolaków i studentów na temat pszczół. Okazało się, że obie drużyny były świetnie przygotowane do tego zadania. Ponadto studenci Wydziału Pedagogiki przygotowali masę niespodzianek dla naszych maluchów. Debata odbyła się w murach Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Wspólnie wymienialiśmy się informacjami na temat pszczół i ich życia. Przeprowadzone zostały zajęcia z zastosowaniem zestawów LEGO® Education,  podczas których dzieci integrowały się ze studentami. Odczytany został list napisany przez Pszczółkę Florę, która żaliła się jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze i prosiła o pomoc w zbudowaniu dla niej samej idealnego świata, składającego się z drzew i kwiatów. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie zagrożenia czyhają na te niewielkie owady we współczesnym świecie. Oto list od Pszczółki Flory:

Witajcie moi przyjaciele!

   To ja – Wasza pszczółka Flora. Podczas ostatniej wizyty w Waszym przedszkolu cudownie mnie przyjęliście i bardzo dobrze się bawiłam. Niestety zgubiłam się w drodze powrotnej do mojego ula. Przez brudne i zanieczyszczone powietrze bardzo źle się czuję i tracę orientację w przestrzeni.
Na dodatek moje siostry czekały na mnie, aż przyniosę im trochę nektaru, ale o tej porze roku nie ma już nigdzie kwitnących drzew. Gdy dotarłam do domku, byłam taka zmęczona, że od razu zasnęłam. Miałam za to cudowny sen. Śniło mi się, że razem z moimi siostrami latamy po łące pełnej pachnących kwiatów, otoczonej pięknymi drzewami… Ahhhh… gdybym tak mogła znów pooddychać czystym powietrzem i pozbierać z kwiatów pyszny nektar dla mojej rodziny…

   Dlatego zwracam się do Was kochane przedszkolaki. Pomóżcie mi spełnić moje marzenie i stwórzcie świat z mojego snu. Jestem pewna, że sobie poradzicie. Wasi nowi przyjaciele na pewno Wam w tym pomogą, a ja w podziękowaniu za Waszą pracę sprawię, że latem na drzewach w pobliżu Waszego przedszkola wyrosną przepyszne, soczyste owoce!

     Życzę Wam powodzenia! Już nie mogę doczekać się efektów Waszej pracy!

                                                                                         Do zobaczenia, Pszczółka Flora.

Dzieci rozdały studentom, zaproszonym profesorom i rodzicom ulotki informacyjne o pszczołach i ich życiu oraz przygotowane wcześniej podczas zajęć przedszkolnych – pszczółki na patyku. Przedszkolaki z kolei otrzymały od starszych kolegów certyfikaty za udział w debacie.

Bal pszczółki Flory

Pszczółka Flora została pokochana przez dzieci. Nie bez powodu. W końcu przez ostatnie tygodnie opowiadała im o swoim życiu, pracy na rzecz środowiska, pragnieniach o czystym powietrzu i wsparciu ze strony człowieka. By tę przyjażń uczcić zorganizowalismy w przedszkolu pszczeli bal. Tak! Wszystkie nasze przedszkolaki na spotkanie z pszczółką Florą przebrały się w…pszczółki! Wspólnej zabawie nie było końca.  Na zakończenie zabawy wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę pt. „Ratuj pszczoły z Baby Planet” (do melodii „My jesteśmy krasnoludki”):

My jesteśmy pszczółki małe

-Bzz, bzz, bzz x2

Nasze ule w Baby Planet,

-To nasz, to nasz świat.

Wszyscy miodek uwielbiamy,

-Mniam, mniam, mniam x2

Innym pszczołom pomagamy,

-To nasz, to nasz znak.

Chcemy byś i Ty kolego,

-Do nas wpadł x2

Wspierać pszczółki na całego,

-Oj tak, oj tak tak.

Bo choć małe to zaradne,

-Tak jak my x2

I nie straszne im zadania,

-A tak, a tak tak

Dzięki nim owoce mamy,

-Cały czas x2

Które chętnie podjadamy

-Mniam, mniam, mniam, mniam, mniam.

A na zimę byś był zdrowy

-I Twój brat x2

Zrobią pyszny miód lipowy

-Oj tak, oj tak tak.

WIĘC BY ŚWIAT MIAŁ WIĘCEJ ZALET,

RATUJ PSZCZOŁY Z BABY PLANET.

Adoptuj pszczołę z Greenpeace Polska

Popularyzowanie wiedzy na temat życia i pożyteczności pszczół jest ważne. Dlatego zachęciliśmy rodziców naszych przedszkolaków (poprzez wewnętrzna aplikację do komunikacji z rodzicami) wraz dziećmi oraz przyjaciół przedszkola (poprzez portal społecznościowy Facebook) do wsparcia akcji prowadzonej przez Fundację Greenpeace Polska – ADOPTUJ PSZCZOŁĘ (link):

Drodzy Rodzice i Przyjaciele,

Niepubliczne Przedszkole Baby Planet oraz Fundacja Let’s Go chcą wesprzeć działania na rzecz ochrony pszczół realizowane przez Fundację Greenpeace Polska, dołączając do akcji „Adoptuj Pszczołę”.
Jak Państwo wiecie, od kilku tygodni, uświadamiamy dzieciom, jak ważną rolę pszczoły pełnią w środowisku i dlaczego powinniśmy je chronić. Kolejnym naszym krokiem jest wsparcie ww. działań, które Fundacja Greenpeace prowadzi już od sześciu lat.

Zasady akcji „Adoptuj Pszczołę” są proste – wpłacając określoną kwotę, „zaadoptujemy” określoną liczbę pszczół.
Zachęcamy jednak Państwa do zapoznania się z akcją na stronie www.adoptujpszczole.pl, bowiem deklarując wpłatę 2 zł, każde dziecko mogłoby zaadoptować „swoją pszczołę”. Można dokonać adopcji jednorazowo lub zdecydować się na adopcję regularną – odnawianą co miesiąc.

Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się o tym, co do tej pory udało się zrobić dzięki adopcjom pszczół, gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony: www.adoptujpszczole.pl/jubileusz .

Jeśli zdecydują się Państwo na adopcję, będzie nam miło, jesli poinformujecie nas Państwo o tym, pisząc do nas wiadomość na biuro@babyplanet.edu.pl, np. o treści: „Zaadoptowaliśmy pszczołę. Ma na imię Flora.”:) Uprzejmie prosimy nie informować nas o zadeklarowanych kwotach. Dziękujemy!

Cieszymy się, bowiem wiadomości o treści „Adoptowaliśmy pszczołę” dotarły na naszą przedszkolną pocztę elektroniczną.

To już koniec…?

O nie, nie! Choć finał konkursu zbliża się wielkimi kropkami Niepubliczne Przedszkole Baby Planet nie zamierza kończyć działań na rzecz popularyzowania wiedzy o pszczołach. Na tematy ważne i pożyteczne trzeba rozmawiać zawsze! Jesteśmy dumni z wiedzy, którą zdobyły nasze przedszkolaki, wzrostu ich świadomości na temat przyrody oraz otwartości na spotkania z osobami spoza przedszkola – rodzicami, seniorami, studentami, pszczelarzem – i ich chęciami do opowiadania o pszczołach. Dziękujemy!